Haberler

Şehit İtfaiye Onbaşı TANER ÇEBİ'yi ebedi istirahatgahına uğurladık3 Mayıs 2018 Perşembe
Cuma günü Fatih'te bir otelin sauna kısmında çıkan yangına arkadaşlarıyla birlikte müdahale ederken ağır yaralanıp tedavi gördüğü hastanede Şehit düşen Onbaşı Taner Çebi, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle ebedi istirahatgahına uğurlandı.

Şehit Onbaşı Taner Çebi için ilk tören Fatih İtfaiye Daire Başkanlığımız önünde yapıldı. Burada yapılan törene Çebi’nin ailesi ve yakınları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, MHP Milletvekili Arzu Erdem  ile binlerce vatandaş ve mesai arkadaşları katıldı. Okunan Kur'an-ı Kerim ve edilen duaların ardından helallik alındı.

-Kariyeri Başarılarla Doluydu-
Yurt içi ve yurt dışında birçok yangına ve afette müdahale ederek onlarca insanın hayatını kurtaran Şehit Onbaşı Çebi'nin Türk bayrağına sarılı naaşı, Fatih İtfaiye Daire Başkanlığımızın önündeki törenin ardından Fatih Camisi'ne getirildi. Fatih Cami’sindeki taziyeleri, şehit Çebi'nin eşi Ayla Çebi ile yakınları kabul etti.

Başkan Uysal ve İl Başkanı Şenocak’ın da katıldığı Fatih Camisi'ndeki cenaze namazında binlerce kişi saf tuttu. Kılınan cenaze namazının ardından helallik alınarak Şehit Onbaşı Çebi’nin naaşı itfaiye aracına taşındı.

Şehit Taner Çebi'nin naaşı itfaiye aracıyla Fatih Fevzi Paşa Caddesi’nden sirenler ve tekbir getirilerek binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle Edirnekapı  Şehitliğinde defnedildi. Cenaze törenine Balıkesir itfaiye daire başkanı, Ankara, İzmir, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Kayseri, Çorum, Kütahya, Bursa, Kastamonu, Düzce itfaiye daire başkanlığından birçok itfaiyeci meslektaşları da katıldı.

Şehit İtfaiye Onbaşı Taner Çebi için Fatih'te bulunan İstanbul İtfaiyesi’nde düzenlenen resmi törenden sonra kahraman itfaiye teşkilatı adına duygularını paylaşan İBB İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan; "Onbaşı Taner Çebi kardeşimiz çok iyi eğitim almış, kendini insanlara adamış, gerçekten kahraman bir itfaiyeci diğer bir deyişle can kurtaran bir itfaiyeciydi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında İstanbul İtfaiyesi'ni layıkıyla temsil etti, insanların yardımına koştu. İtfaiye teşkilatımızın ve aslında insanlığın yüz akı birisini Şehit verdik bugün. Acımız büyük ve bize düşen: Bu onurlu mesleği, bundan sonra Taner kardeşimiz gibi kutsal bir anlayışla yapmaya devam etme mecburiyetini hakkıyla yerine getirmektir. Şehit Onbaşı Taner Çebi’nin isminin yaşatılması için bugün törenden sonra Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal bize talimat verdi. Bu bizim için onur verici bir talimat oldu. Sayın başkanımız Taner arkadaşımızın yaralandığı bilgisini aldığında da şehir dışında bir toplantıda olmasına rağmen çok yakinen ilgilenmişti, sayın başkanımıza teşkilatımız adına şükranlarımızı sunuyorum” dedi. Ali Karahan şöyle devam etti: “Başkan bey bugün yine Şehit Onbaşı Taner Çebi’nin ailesi ve evlatları için ne gerekiyorsa yapalım, onlar artık bizim ailemiz” ifadelerini kullandı. Ailenin ihtiyaçları konusunda çok hassas davrandı. Taziyelerini bildirdi" dedi.

Cuma günü Fatih'te bir otelin saunasında çıkan yangında Şehit Onbaşı Çebi’nin hayatını kurtardığı insanlar arasında Fransız vatandaşlarda vardı. Fransa'nın İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Daniel Droz-Vincent’te cenaze törenine katılarak Şehit Onbaşı Çebi’nin eşi Ayla Çebi'ye taziyelerini sundu. Vincent "Fransız vatandaşlarımız Taner'e minnettar. Bu kahramanı ve ailesini son yolculuğunda yalnız bırakmak istemedik. Ailesine ve İtfaiye teşkilatına baş sağlığı diliyoruz" dedi.

 

ŞEHİT İTFAİYE ONBAŞI TANER ÇEBİ KİMDİR
İtfaiye ŞEHİDİMİZ Taner Çebi, 01.08.1976 tarihinde Trabzon Araklı ilçesinde doğmuştur. Karadeniz Teknik üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. 01.11.2005 İBB İtfaiye Daire Başkanlığı Fatih İtfaiye Grup Amirliğinde İtfaiye Eri olarak göreve başlamıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Şehidimiz, 27.04.2018 Tarihinde Sultanahmet’de meydana gelen Otel yangınında yaralanmıştır. İki gün boyunca yoğun bakım ünitesinde verdiği yaşam mücadelesini kaybederek 29.04.2018 tarihinde Şehit olmuştur. Şehidimiz İstanbul İtfaiye Teşkilatımızın Güzide personellerinden olup; Mesleki birçok eğitim almıştır. 

Bunlardan bazıları şunlardır:
Temel itfaiye Eri Eğitimi, Kurtarma Eğitimi, Yangın Çıkış Sebeplerinin Tespiti ve Raporlanması Eğitimi, Yangına Müdahale Teknikleri Eğitimi, Yangın Yerindeki Tehlikeler Eğitimi, Temiz Hava Solunum Cihazı Kullanımı Eğitimi, Tehlikeli Madde Olaylarına Müdahale Eğitimi, Asansörden Kurtarma Eğitimi, Trafik Kazalarına Müdahale Eğitimi, Metro ve Tünel Kazalarına Müdahale Eğitimi, İleri Düzey Kurtarma Eğitimi, Depremde arama Kurtarma Eğitimi, Bina Çökmeleri ve Toprak Kaymalarında Arama Kurtarma Eğitimi,İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve son olarak İstanbul İtfaiyesinin 2016 Yılında kurduğu Su Altı ve Su Üstü Arama Kurtarma Eğitimini Başarı ile tamamlamıştır.        

Şehidimiz İstanbul İtfaiyesinde Yangınlara katıldığı gibi Yurt içi ve Yurt Dışında da Birçok Doğal Afet Operasyonuna katılmıştır. Yurt İçinde Katıldığı Bazı olaylar; 2011 yılı Van Depremi, 2012 Yılı Zonguldak Çaycuma köprü çökmesi sonucu kaybolan 16 vatandaşımızın arama Kurtarma Çalışması, 2012 yılı Artvin Yusufeli Barhal Çayında kaybolan vatandaşları Arama Kurtarma Çalışması, 2014 Yılında Manisa Soma Maden Göçük Kazası Kurtarma Çalışması, 2015 Yılında Edirne Sel Felaketi ve 2015 Yılında Artvin Hopa Sel Felaketi Çalışmalarına katılmıştır. Yurt dışında ise; 2014 Yılında Bosna-Hersek’de meydana gelen sel felaketi, 2015 yılında Nepal Depremi, 2016 yılında Makedonya’da meydana gelen sel felaketi çalışmalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesini ve Ülkemizi Temsil ederek takdir toplamış ve üstün başarı göstermiştir.

 

Şehidimize Allah(cc)’ dan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Tüm İtfaiye Camiasına  başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Haberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği DerneğiHaberler - TİBDER | Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği