İtfaiyede Çalışıyorum

 • Resmi Araç İle Görev Sırasında Kazaya Karışan Personel, Özel Aracına 'Zorunlu Trafik Sigortası' ve 'Kasko Sigorta Poliçesi' Yaptırırken Ödeyeceği Pirim Miktarı Bu Kazadan Etkilenir mi ?

  İtfaiye Araçları yoğun şehir içi trafik akışı içerisinde hareket etmekte olup, trafiğin ve diğer sürücülerin imkân verdiği ölçüde en kısa zaman dilimi içerisinde olay yerine ulaşma gayreti içerisinde bulunmaktadır.

  İtfaiye Araçları zaman zaman seyir halindeki diğer araç sürücüleri ile veya itfaiyenin geçişini engelleyecek şekilde park etmiş araç yoğunluğu bulunan cadde ve sokak üzerlerindeki araçlar ile trafik kazalarına karışabilmektedir.

  Seyir esnasındaki kazalardan ziyade özellikle dar sokaklarda park etmiş araçlar ve yoğunluğu bulunan cadde ve sokak üzerlerindeki araçlara basit temaslı kazalar ile karşılaşmaktayız.

   

  Bu durumda ilgili kanun ve yönetmelik gereği park halindeki araca çarptığımızdan dolayı asli kusurlu olarak 'Kaza Raporu' düzenlemektedir.

  İşlemlerde Araç Bilgileri, Sürücü Bilgileri ve Ehliyet Bilgileri zorunlu olarak kaza raporunda belirtilmekte olup, bu bilgiler TRAMER sisteminde veri tabanı oluşturmaktadır.

   

  Bu araçları kullanan sürücülerin ehliyetlerine ceza puanı uygulanırsa, kazaya karışan sürücülerin sigorta primlerinin yükselecek olması sonucu;

  aynı sürücünün şahsi aracının zorunlu trafik sigortasını yaptırmak istediğinde sivil hayatında şahsi aracı ile kaza yapmamış ise hak mağduriyetine uğramaktadır.

   

  Bu mağduriyetin çözüme yönelik olarak Derneğimiz Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile yaptığı yazışma neticesinde;

  İtfaiye aracı kullanan personelin görevi sırasında yaptığı kazalar nedeniyle özel araçlarına yaptırdığı 'Zorunlu Trafik Sigortası' ve 'Kasko Sigorta Poliçesi' pirimlerini etkilememektedir. Bu tür kazalar, özel araçlar için yapılan Zorunlu Trafik Sigortası' ve 'Kasko Sigorta Poliçesi' pirim hesabında dikkate alınmamaktadır.

   

  Ehliyete ceza puanı uygulanmaması konusu ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam etmektedir.